previous arrow
next arrow
Slider

Oksidasyon İşlemi

Oksidasyon yapışma ve buna bağlı adhesif aşınmanın yaşandığı metal enjeksiyon uygulamalarında kalıp yüzeyinde yağlayıcı özelliğe sahip oksit filmi oluşturma işlemidir. İşlem sonrasında yüzeyde oluşan 2-5 µm kalınlığındaki Fe2O3 ve Fe3 O4 demir oksit filmi kalıp ile ergimiş metal arasında bir bariyer oluşturarak mekanik ve intermetalik faz oluşumuna bağlı yapışmayı engeller. Özellikle soğutmanın yetersiz kalabileceği yada yağlayıcı ve soğutucu spreyin ulaşmasının zor olduğu karmaşık figürlü kalıplarda ilk kullanımdan önce oksidasyon yapılması şarttır.
Oksidasyon yapılmamış H13 (1.2344) sıcak iş çeliği maçada 5 baskıdan sonra oluşan intermetalik yapışma tabakaları. Oksidasyon sonucunda oluşan oksit filmi arada bariyer oluşturarak yapışmayı önlemiştir.
Bu tür kalıplarda oksidasyonun en önemli etkisi kalıbın dizaynından dolayı yağlayıcının ulaşamadığı bölgelerde ergimiş metalin kalıp yüzeyine direk temasını engelleyerek yapışmayı azaltmasıdır. Oksit filminin bir diğer etkisi ise ergimiş metalin kalıp yüzeyini ıslatma açısını düşürüp ara yüzeydeki ani termal şok etkisini azaltması böylece ısıl yorulma çatlaklarının oluşumunu geciktirmesidir. Kalıp kullanıma hazır hale geldikten sonra uygulanan oksidasyon işlemi son meneviş sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta yapılır ve sertleştirme sonrası uygulanan talaşlı işleme, taşlama, dalma erozyon gerilimlerini minimize ederek kalıbın ısıl yorulmaya karşı dayanımını artırır. Son işlem olan oksidasyon kalıp deneme baskısı yapmadan önce uygulanır ve ardından kesinlikle parlatma işlemi uygulanmaz.